Uczniowie klasy 4a i 6b po raz kolejny wzięli udział w obchodach Światowego Dnia Wody, który przypada 22 marca. Hasłem przewodnim tegorocznej akcji jest „Przyśpieszyć zmiany” i koncentruje się na konieczności wzmożenia wysiłków dla rozwiązania kryzysu związanego z dostępem do wody oraz do odpowiednich urządzeń sanitarnych i kanalizacji, z jakim oddawna boryka się nasza planeta, a który pogłębia się jeszcze wskutek gwałtownego wzrostu populacji świata, industrializacji, konfliktów zbrojnych, klęsk żywiołowych i postępujących zmian klimatycznych.

 

21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka. Z okazji tego święta, na lekcji przyrody, odbyło się spotkanie uczniów klas czwartych z Panią Martyną Frątczak, która pracuje w Nadleśnictwie Taczanów.

Dnia 19 września 2022 roku nasi uczniowie uczestniczyli w jesiennym rajdzie rowerowym do Parku w Dobrzycy. Hasłem przewodnim było: „Ekologia na dwóch kółkach”. Rajd ten został zorganizowany w ramach akcji Sprzątanie Świata, a jego celem było promowanie aktywności fizycznej oraz zachęcanie do korzystania z niskoemisyjnych form transportu, jakim niewątpliwie jest rower.

Opiekunami rajdu był pan Ryszard Michalski oraz panie: Renata Woś, Elżbieta Wojciechowska i Marzena Janusz.

 W roku szkolnym 2021/22 uczniowie klas czwartych wzięli udział w projekcie Eko Pleszew, który skierowany był dla uczniów szkoły podstawowej, kształtujący świadomość ekologiczną, budujący prawidłowe nawyki. Edukacja ekologiczna jest niezwykle ważnym i pilnym elementem edukacji dzieci, na projekt EKO Pleszew, samorząd pozyskał środki z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Zajęcia dla klas czwartych odbywały się między innym na Miasteczku Ruchu Drogowego, gdzie uczniowie mogli poznać zasady ruchu drogowego i przygotować się do egzaminu na kartę rowerową. W ramach projektu poruszane były zagadnienia z ekologii związane z hałasem, wpływem zanieczyszczeń na środowisko, segregacją śmieci, oraz alternatywnymi źródłami transportu w mieście. Zajęcia przeprowadzone były również z użyciem strony internetowej www.eko.pleszew.pl oram monitora interaktywnego.

Małgorzata Zajda

245553494 465564678104721 491341212223960145 n

Klasa 7b uczestniczyła w bardzo ciekawych zajęciach przyrodniczo- ekologicznych. Uczniowie nabyli umiejętności rozpoznawania roślin jadalnych, użytkowych i trujących. Miłym akcentem było ognisko. Warsztaty przebiegały w miłej i przyjaznej atmosferze. Dziękujemy pani Małgorzacie i Andzejowi Madalińskim.

287652827 1740094086383110 4564251903547047395 n Copy