UWAGA

ZSP w Kowalewie,
ul. B. Chrobrego 36, Kowalew, 63-300 Pleszew

W czwartek 21 listopada 2019 r. uczniowie klasy VIII a Szkoły Podstawowej w Kowalewie z inicjatywy polonistki M. Białas  wybrali się do Muzeum Regionalnego w Pleszewie na wystawę „Wojenne losy Pleszewian”.

4 Copy

 

Młodzież miała okazję zapoznać się z realiami życia ludności cywilnej oraz żołnierzy podczas trwania II wojny światowej. W atmosferę tamtych dramatycznych i trudnych czasów wprowadził zwiedzających wykład kustosza muzeum p. Hajdasza  oraz seria fotografii, dokumentów i eksponaty zgromadzone na wystawie. Jeden z uczniów na zdjęciach rozpoznał swego pradziadka, nauczycielka M. Baron – Galewska opowiedziała zebranym o uwięzieniu przez Niemców  w czasie wojny członka jej najbliższej rodziny, a wszystkich zainteresowała historia Polaków poległych z rąk okupantów w Lasku Malińskim nieopodal Kowalewa.

2 Copy

1 Copy

3 Copy

Udział w wystawie miał na celu wprowadzenie ósmoklasistów w tematykę omawianej na lekcji lektury pt. „Kamienie na szaniec” i uświadomienie młodzieży, że walka z faszyzmem toczyła się nie tylko na kartach książki, ale dotyczyła także bliskich nam miejsc i ludzi.

Magdalena Białas

Udostępnij na Facebooku