ZSP w Kowalewie,
ul. B. Chrobrego 36, Kowalew, 63-300 Pleszew

W 2017 roku, za pośrednictwem dr Katarzyny Winkowskiej-Nowak i prof. Andrzeja Nowaka, Teresa Zielińska - nauczycielka naszej szkoły nawiązała współpracę z Pompano Beach High School - amerykańską szkołą średnią na Florydzie. Współpracująca szkoła zorganizowała INTERNATIONAL SUMMIT 2019 (międzynarodowy szczyt szkół), na który została zaproszona nasza placówka.

 

W szczycie uczestniczyło 14 państw. Gospodarze zaprosili szkoły z: Brazylii, Chin, Egiptu, Francji, Indii, Irlandii, Nigerii, Peru, Polski, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Zimbabwe. Delegacja szkoły w Kowalewie w składzie: Nikodem Dryjański, Kamil Kaliński, Krystian Urbaniak (uczniowie) oraz Teresa Zielińska (opiekun), miała okazję nawiązać współpracę z innymi szkołami na świecie, poznać ich kulturę, wymieniać się doświadczeniami, szlifować język angielski, poznawać inne języki oraz dzielić się doświadczeniami z różnych dziedzin. Nauczyciele i uczniowie mogli również obserwować dowolnie wybrane przez siebie zajęcia edukacyjne prowadzone przez nauczycieli amerykańskich. Podczas pobytu w Pompano Beach gospodarze zapewnili wiele atrakcji, między innymi: wycieczkę po Florydzie, zwiedzanie Parku Narodowego Everglades - rejs łodzią wśród aligatorów, kameleonów i innych zwierząt, rozgrywki sportowe nad oceanem, park rozrywki dla młodzieży, zwiedzanie Uniwersytetu w BocaRaton. INTERNATIONAL SUMMIT 2019 odbywał się w dniach 25.01 - 02.02.2019. Grupa ze szkoły w Kowalewie wyleciała do USA wcześniej, by prywatnie zwiedzić Nowy Jork, Waszyngton oraz NASA. W Nowym Jorku zwiedzali Manhattan, płynęli promem do Wyspy Ellis Island, zwiedzili Statuę Wolności, Wall Street, pomnik upamiętniający World Trade Center, Brodway, Central Park, Times Square, a także spacerowali nocą po Moście Brooklińskim. W Waszyngtonie zrobili spacer wokół Białego Domu, zwiedzili Kapitol, Centrum Kultury Papieża Jana Pawła II, Bazylikę Niepokalanego Poczęcia, Mauzoleum Abrahama Lincolna oraz pomnik Waszyngtona. Dużą atrakcją turystyczną było całodniowe zwiedzanie NASA - Centrum Kosmiczne Johna F. Kennedy’ego znajdującego się na przylądku Canaveral w stanie Floryda. Turyści mogli podziwiać z bliska wyrzutnię rakietową oraz rakiety, między innymi Atlantis, łaziki, oglądać filmy 3D o załodze przebywającej w kosmosie. Miłym zaskoczeniem było spotkanie z amerykańską kosmonautką, z którą można było porozmawiać i wziąć autograf. Wyjazd do USA dostarczył ogrom pozytywnych wrażeń zarówno dla uczniów, którzy byli tam pierwszy raz, jak i dla nauczycielki, która była tam po raz drugi. Szkoła pokazała się z jak najlepszej strony i dostaliśmy już zaproszenie na kolejny szczyt, który odbędzie się za dwa lata.

Ten wyjazd mógł się odbyć dzięki wsparciu firmy Famot Pleszew, burmistrza Miasta i Gminy Pleszew, Arkadiusza Ptaka i bardzo wielu osób, którym bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy. Te osoby to:
Thomas Hudson - dyrektor szkoły w Pompano Beach High School
Lori Carlson, Jill N. Samaroo - zastępcy dyrektora
Claudia Singkornrat, Jeffery S. Williams, Arif Mumtaz - nauczyciele
Prof. Andrzej Nowak, dr Katarzyna Winkowska - Nowak - pracownicy naukowi, którzy bezinteresownie gościli w swoim domu na Florydzie opiekunkę uczniów oraz zorganizowali wyjazd do NASA
Władysław Wiktorek - ksiądz przyjaciel, który gościł w swoim mieszkaniu w Easton koło Nowego Jorku wszystkich uczestników wyjazdu, woził swoim samochodem do Nowego Jorku i Waszyngtonu oraz był przewodnikiem
Ray Bielicki, Frank Bielicki - rodzina - przyjechali ze stanu Maryland do Waszyngtonu 300 km, by zorganizować wejście do Kapitolu i zwiedzanie stolicy USA
Glenn Govertsen - przyjaciel (fizyk, który dawał pokazy fizyczne w Kowalewie w 2014 i 2016 roku) - przyleciał z Montany, by spotkać się z grupą z Kowalewa.

Poniżej link z ceremoni otwarcia międzynarodowego szczytu szkół

https://pbhstv.eduvision.tv/Default.aspx?q=CT1wecDsedD%252fsNiTIvEowHfJBhsJkHGrgMCnhjMlylQ%253d

 

link do galerii zdjęć https://photos.app.goo.gl/vYUt8sMKjmCSkdEX7

 

Udostępnij na Facebooku