ZSP w Kowalewie,
ul. B. Chrobrego 36, Kowalew, 63-300 Pleszew

16 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbyła się VI konferencja ROSE i GeoGebry. Wzięło w niej 30 nauczycieli z powiatów pleszewskiego oraz ostrowskiego. Konferencja skierowana była do nauczycieli wszystkich przedmiotów, zaś poruszana tematyka dotyczyła zagadnień związanych ze stosowaniem technologii informacyjnej w różnych obszarach programu kształcenia, jako narzędzia do poszerzania oraz wzbogacania nauczania i uczenia się.


Konferencję otworzyła Dyrektor szkoły mgr Elwira Łucka, zaś po niej swoje słowa do uczestników skierowała dr Katarzyna Winkowska-Nowak - pomysłodawczyni, założycielka i prezes Stowarzyszenia ROSE, Fundacji AKCES, a także pracownik naukowy Uniwersytetu SWPS oraz Florida Atlantic University (Director of Teacher Professional Development, Department of Mathematical Sciences). Nie zabrakło także gości, którzy aktywnie wspierają szkołę w jej działaniach takich jak p. Eugeniusz Feniger (dyrektor firmy Foster) oraz ksiądz Wiesław Kondratowicz - proboszcz parafii w Kowalewie, a także prezes ZNP - Piotr Kowalik.
W tym roku podczas warsztatów, szczególna uwaga została skupiona na takich zagadnieniach jak: animacje w GeoGebrze oraz tworzenie brył 3D, tworzenie interaktywnych quizów na różnych przedmiotach na platformie Quizziz, Edukator.pl i jego wykorzystanie w pracy nauczyciela, wprowadzanie języków programowania w klasach 4-6 oraz 7-8 szkoły podstawowej, narzędzia przydatne w pracy nauczycieli różnych przedmiotów oraz tabele przestawne w pracy nauczyciela. Tematyka warsztatów była bardzo zróżnicowana i każdy nauczyciel mógł wybrać coś dla siebie. Warsztaty prowadzili członkowie Stowarzyszenia ROSE: dr inż. Krzysztof Winnicki (ROSE Poznań), Joanna Osio, Bożena Szymanowicz (ROSE Żmigród), Agata Matuszczak (ROSE Bydgoszcz), Edyta Purczyńska (ROSE Żnin), Teresa Zielińska i Mirela Robakowska (ROSE Kowalew).
Jak zawsze podczas konferencji, swój czas mieli także uczniowie Szkolnego Centrum Innowacji oraz uczniowie kółka informatycznego, którzy zaprezentowali swoje osiągnięcia. Ci najmłodsi pokazywali jak łatwo i przyjemnie można programować roboty, zaś uczniowie SCI, zaprezentowali zbudowanego przez siebie drona. Warto przy tym wspomnieć, że zajęcia, podczas których uczniowie budowali drona, odbywały się we współpracy z młodzieżą z Pompano Beach High School na Florydzie. Uczniowie SCI Kowalew dzięki zastosowaniu różnych środków technologii współpracowali z amerykańskimi rówieśnikami, którzy realizowali podobny projekt, wymieniając się między sobą doświadczeniami poprzez m.in. sesje Skype.
Skoro o współpracy międzynarodowej mowa, to warto także wspomnieć, iż na zakończenie spotkania miała miejsce mała niespodzianka: międzynarodowa telekonferencja z Francją oraz Stanami Zjednoczonymi. Wzięli w niej udział Glenn Govertsen fizyki (z Missouli w stanie Montana), który gościł dwukrotnie w Kowalewie ze swoim fizycznym show, oraz Corinne Rambaud, nauczycielka fizyki z Collège Saint Joseph w Challans (Francja). Co było powodem tej wirtualnej wizyty na naszej konferencji? Otóż od trzech lat część członków Stowarzyszenia ROSE oraz wymienieni wyżej nauczyciele spotykają się w każdą środę na Skype, ćwicząc i doskonaląc swój język angielski. Pomysł okazał się przysłowiowym “strzałem w dziesiątkę”. Uczestnicy spotkania mogli dzięki temu dowiedzieć się, nie tylko tego, dlaczego tego typu spotkania są dla nich ważne, ale zobaczyć w praktyce, że jak powiedział kiedyś prezydent Czech Vaclav Havel: “Wizja to nie wszystko, trzeba ją połączyć z działaniem. Nie wystarczy wpatrywać się w schody, musimy wspinać się po ich stopniach”.

Zapraszamy do galerii zdjęć

Udostępnij na Facebooku